Konunun Orjinalini Görmek İçin Buraya Tıklayınız: birleşik kelimeler
(1/1)
mainmix:
arkadaşlar birleşik kelimeleri öğrencilere nasıl anlatıyorsunuz?

bir çok şekilde kuruluyor anlam bakımından

yani anlam ilgisi olur mu olmaz mı

ör: ayakkabı anlam ilgisi var

ev-et   anlam ilgisi yok

yani evet birleşik kelime midir
çocugun düşüncesin de ev kelimesi ve et kelimesi iki anlamlı kelime ve birleşmiş
benim sorunum evet in birleşik kelime olduğu değil bu birleşik kelimelerdeki kural
hatemoğlu:
Alıntı sahibi: mainmix üzerinde 16 Aralık 2010, 15:56:52

arkadaşlar birleşik kelimeleri öğrencilere nasıl anlatıyorsunuz?

bir çok şekilde kuruluyor anlam bakımından

yani anlam ilgisi olur mu olmaz mı

ör: ayakkabı anlam ilgisi var

ev-et   anlam ilgisi yok

yani evet birleşik kelime midir

Evet,basit kelimedir hocam.Heceler anlamlı bir şekil oluşturabilir ama bu kelime "ev" ve "et" kelimelerinden değil hecelerinden oluşmuştur.ANlatım sırasında kaa karıştıracak örneklerden mümkün olduğunca kaçınıp çocuklara mantığını kavratmaya çalışmak yerinde olur hocam.
eslem:
hocam bu siteden aldığım güzel bi sunu var konuyla ilgili...umarım işinize yarar...
mainmix:
ilginiz için teşekkür ederim.
konuyu anlatırken öğrencim sormuştu ilkokul öğretmeni anlam ilgisi yoksa birleşik değildir demiş.
örnek olarak bana evet kelimesini verdi
bende hayır birleşik değil dedim ama durumu anlatamadım tam olarak
hece olduğunu çocuğa nasıl anlatabilirim ki
tourneo:
"Sivrisinek / sivri sinek" nasıl yazılır? :) (Yazım kılavuzunda birleşik yazılıyor.)

Yazım kılavuzunda

A. Bitişik Yazılan Birleşik Kelimeler

3. Kelimelerden her ikisi veya ikincisi, birleşme sırasında benzetme yoluyla anlam değişmesine uğradığında bu tür birleşik kelimeler bitişik yazılır.

b. Hayvan adları: danaburnu (böcek), akbaş (kuş), alabacak (at), bağrıkara (kuş), beş­parmak (deniz hayvanı), beşpençe (deniz hayvanı), çakırkanat (ördek), elmabaş (tepeli dalgıç), kababurun (balık), kamçıkuyruk (koyun), kamışkulak (at), karabaş, karagöz (balık), kara­fatma (böcek), kızılkanat (balık), sarıkuyruk (balık), yeşilbaş (ördek), sazkayası (balık), sırtı­kara (balık), şeytaniğnesi, yalıçapkını (kuş), bozbakkal (kuş), bozyürük (yılan), karadul (örümcek), sarısabır (bitki).

B. Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler

2. Birleşme sırasında kelimelerinden hiçbiri veya ikinci kelimesi anlam değişikliğine uğ­ramayan birleşik kelimeler ayrı yazılır.

a. Hayvan türlerinden birinin adıyla kurulanlar:

ada balığı, ateş balığı, dil balığı, fulya balığı, kedi balığı, kılıç balığı, köpek balığı, ton balığı, yılan balığı; acı balık, bıyıklı balık, dikenli balık.

ardıç kuşu, arı kuşu, çalı kuşu, deve kuşu, muhabbet kuşu, saka kuşu, tarla kuşu, yağmur kuşu; alıcı kuş, boğmaklı kuş, makaralı kuş.

ağustos böceği, ateş böceği, cırcır böceği, hamam böceği, ipek böceği,  uçuç böceği, uğur böceği; ağılı bö­cek, çalgıcı böcek, sümüklü böcek.

at sineği, et sineği, meyve sineği, sığır sineği, su sineği, uyuz sineği.

deniz yılanı, ok yılanı, su yılanı; Ankara keçisi, dağ keçisi, yaban keçisi; fındık faresi, tarla faresi; dağ sıçanı, tarla sıçanı; Beç tavuğu, dağ tavuğu; Amerika tavşanı, yaban tav­şanı; kaya örümceği, şeytan örümceği; bal arısı, yaban arısı; Pekin ördeği, yaban ördeği; Ankara kedisi, Van kedisi; Afrika domuzu, yaban domuzu.

Birleşik yazılıyorsa "A/3" maddesine,ayrı yazılıyorsa "Yazım kılavuzuna" uymuyor.

Navigasyon
indir izle