Konunun Orjinalini Görmek İçin Buraya Tıklayınız: ... Abi, büyük harfle mi yazılır?

<< < (2/3) > >>

zemuze:
Hitapla alakası olmayan bir konudan bahsediyorsunuz.
Unvan adları büyük harfle yazılır. Ancak, akrabalık bildiren "dayı, amca,hala, teyze, nine, dede, abla, abi vb." unvan adlarını küçük yazmak bir kuraldır. Ör: Ayşe teyze, Ahmet abi gibi.
İkinci soru ise şöyle: Onaylama, reddetme bildiren ifadelerden sonra virgül kullanılır.
Ör: "Peki, öyle olsun. Evet, sen de haklısın." gibi. Dolayısıyla "Teşekkürler" ifadesinden sonra da virgül kullanmak doğru olur. İyi çalışmalar.

GÜLŞEHRÎ:
Alıntı sahibi: zemuze üzerinde 03 Mart 2011, 11:21:41

Unvan adları büyük harfle yazılır. Ancak, akrabalık bildiren "dayı, amca,hala, teyze, nine, dede, abla, abi vb." unvan adlarını küçük yazmak bir kuraldır. Ör: Ayşe teyze, Ahmet abi gibi.
İkinci soru ise şöyle: Onaylama, reddetme bildiren ifadelerden sonra virgül kullanılır.
Ör: "Peki, öyle olsun. Evet, sen de haklısın." gibi. Dolayısıyla "Teşekkürler" ifadesinden sonra da virgül kullanmak doğru olur. İyi çalışmalar.

Hocama katılıyorum.

Harun DİRİ:
Ben hitapla alakası var demedim ki.Arkadaş örnen verirken hitap kullanmış.Ona açıklık getirdim sadece.

44cihan44:
Alıntı sahibi: zemuze üzerinde 03 Mart 2011, 11:21:41

hocama katılıyorum eğer bu isimler unvan ismiyse buyuk akrabalık bildirine bir isim se küçük yazılır.
İkinci soru için de yine aynı görüşteyim.

BRTNRDHN:
hocam konunun açılması bence çok iyi oldu bu vesile ile sorayım : akrabalık bildiren kelimelerin unvan şeklinde kullanılması daha evvel sınavlarda çıkmış mıdır?
bir de  akrabalık bildiren kelimelerin unvan şeklinde kullanılmasına örnekler verir misiniz?
teşekküler...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

indir izle