• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Yeni gönderilen iletileri göster.
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Kayıt   Şifremi Unuttum   Aktivasyon
       
Ayrıntılı Konu Bilgileri
Konu BaşlığıKonu: Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak...
Cevap SayısıCevap Sayısı: 2 cevap var
Okunma SayısıOkunma Sayısı 554 defa
Konuyu Görüntüleyenler0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak...  (Okunma Sayısı 554 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
25 Mayıs 2013, 23:53:05
Üye
**
Üye No : 15646
Mesaj Sayısı: 31
Dosya Sayısı: 0
Nerden : çook uzakta...
Karma +1/-0
Tesekkürler
-Verilen: 27
-Alinan: 12


Çevrimdışı
« : 25 Mayıs 2013, 23:53:05 »

İlköğretim kurumları yönetmeliğindeki 'ilkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz' ifadesi tarihe karışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, okula devamı sağlanamayan devamsız öğrenciler ile derslerden yeterli notu alamayan kaynaştırma ve özel eğitim öğrencileri de dahil, ilköğretim kurumlarındaki tüm öğrencilerin e-okul tarafından sınıf tekrarına bırakılmasına karar verdi.

İlköğretimde öğrenim gören öğrencilere yönelik sınıfta kalma uygulaması geri dönüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine, 'İlkokullarda öğrenci başarı değerlendirmesi' konulu bir yazı gönderdi. 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ve MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göndermede bulunan Kocabıyık, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 23. maddesinde, 'İlköğretim kurumlarına kaydedilen mecburi ilköğretim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler. Okul yönetimleri, milli eğitim müdürlükleri, il eğitim denetmenleri, muhtarlar ve mülki amirler 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler' hükmünün yer aldığını hatırlattı. Özel durumu (sağlık nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen, yurtdışına çıkan, birinci sınıf kaydı ertelenen veya anasınıfına yönlendirilen v.b.) olan öğrenciler haricindeki devamsız tüm öğrencilere devam takip işlemleri ve idari uygulamalar yapıldığına vurgu yapan Kocabıyık, Yönetmeliğin 47.

maddesinin c bendinde, 'İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılamaz', e bendinde ise, 'Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılamaz' hükümleri doğrultusunda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında sürekli devamsız öğrencilerin sınıf tekrarına bırakılıp bırakılmayacağı ve bu kapsamdaki öğrencilere ne tür işlem yapılacağı konusunda Bakanlıktan görüş istendiğini bildirdi.

Kocabıyık, konuya ilişkin yönetmeliğin 47. maddesinin a bendinde, 'Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir' denildiğine işaret etti. Kocabıyık, milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıda, "Bu bağlamda okula devamı sağlanamayan sürekli devamsız öğrenciler ile derslerden yeteri kadar not alamamış, kaynaştırma ve özel eğitim öğrencileri de dahil olmak üzere, ilköğretim kurumlarında benzer konumdaki tüm öğrenciler, e-okul tarafından sınıf tekrarına bırakılacaktır. Bununla ilgili sınıf ve alan öğretmenleri, devamsız öğrencilerin notlarını e-okul sistemine (Girmedi) 'G' harfini girerek işleyecekler, okul yöneticileri ise günlük devamsızlık işlemlerini yapacaklardır" ifadelerine yer verdi.
Logged
26 Mayıs 2013, 08:05:27
Üye
**
Üye No : 39762
Ad Soyad: Ali Yhsan Narin

Mesaj Sayısı: 25
Dosya Sayısı: 0
Nerden : Gök kubbenin altı
Karma +0/-0
Tesekkürler
-Verilen: 14
-Alinan: 16


Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2013, 08:05:27 »

Nabi Avcı açıklama yapmış sayın hocam: "Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ilköğretim okullarında sınıfta kalmanın yeniden getirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Bakan Avcı, “Kayıt olup hiç okula gelmeyen öğrencilerle öğrenciler hangi okula gelmedilerse o sınıftan devam edecekler.” dedi.
Bakan Nabi Avcı, Aydın Üniversitesi'nin Florya yerleşkesinde düzenlediği ‘Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı' konulu toplantıya katıldı. Programa Bakan Avcı'nın yanı sıra; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ve çok sayıda öğretim görevlisiyle öğrenci katıldı.
Program çıkışı basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Avcı, ilköğretim okullarında sınıfta kalmanın yeniden uygulanacağı yönündeki haberlere değindi. Avcı, “Sınıfta kalmanın yeniden gelmesi mümkün değil. Bununla ilgili yapılan açıklama, kayıt olup hiç okula gelmeyen öğrencilerle ilgili. Hiç okula gelmeyen öğrenciler hangi okula gelmedilerse o sınıfta devam edecekler. Yani birinci sınıf öğrencisi hiç okula gelmemiş, hiç devamı yok, hiç okula uğramamış, ertesi yıl okula gelip ikinci sınıfa geçmek istiyor ama olmaz. Ne yapmak gerekiyor, onu birinci sınıftan başlatmak gerekiyor. Diğer konularda bir değişiklik yok. Devam eden öğrenciler için eski uygulama devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
       Biz de sevindik ama sevincimiz kursağımızda kaldı.
Logged
26 Mayıs 2013, 15:54:17
Üye
**
Avatar Yok
Üye No : 19064
Mesaj Sayısı: 13
Dosya Sayısı: 0
Nerden : ordu
Karma +0/-0
Tesekkürler
-Verilen: 0
-Alinan: 1


Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2013, 15:54:17 »

Öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz diye bir ibare yok zaten iky'de. Her ay başarısız öğrencilere yönelik yaptığın çalışmalar ile ilgili bir rapor hazırlar, bunu dosyalarsan bal gibi de öğrenci bırakabilirsin. Yönetmelikte bu şartla öğrenci bırakılabileceği belirtiliyor ve bizim okulda özellikle 4. ve 5. sınıf öğretmenleri gözüne kestirdikleri öğrencileri bıraktılar. Hiç kimse de onlara sınıfta öğrenci bıraktıkları için soruşturma açmadı.
Logged
Etiket:

Google Words: Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Dosyası, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Belgesi, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Programı, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Oyunları, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Download, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Resimleri, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Hikayeleri, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Haberleri, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... İndir, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Yükle, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Videosu, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Arşivi, Okulda kalma geri dönüyor-muş...Buyur burdan yak... Albümü,
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  


Site Yetkilisi: Mustafa AYGÜN & E-mail Adresi: mustafaaygun@gmail.com
Kardeş Sitelerimiz
Dersimiz Türkçe , Edebiyat Dersi , Dersimiz İngilizce , Dersimiz Fen, Dersimiz Matematik , İlkokul Öğretmeni , Dosyalar , Sosyal Bilgiler