• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Yeni gönderilen iletileri göster.
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Kayıt   Şifremi Unuttum   Aktivasyon
       
Ayrıntılı Konu Bilgileri
Konu BaşlığıKonu: hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi
Cevap SayısıCevap Sayısı: 6 cevap var
Okunma SayısıOkunma Sayısı 10023 defa
Konuyu Görüntüleyenler0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi  (Okunma Sayısı 10023 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
11 Aralık 2011, 15:53:05
Üye
**
Avatar Yok
Üye No : 1546
Mesaj Sayısı: 197
Dosya Sayısı: 0
Nerden : izmir
Karma +31/-0
Tesekkürler
-Verilen: 46
-Alinan: 55


Çevrimdışı
« : 11 Aralık 2011, 15:53:05 »

arkadaşlar hamile olan öğretmen kaçıncı haftadan itibaren nöbet tutmaz bunun için nasıl yol izlemeliyim
Logged
11 Aralık 2011, 16:48:06
Üye
**
Üye No : 27395
Mesaj Sayısı: 99
Dosya Sayısı: 0
Nerden : ADIYAMAN
Karma +4/-0
Tesekkürler
-Verilen: 108
-Alinan: 20


Çevrimdışı
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2011, 16:48:06 »

Hamile öğretmenlere  doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez. Doğuma 3 ay kala doktordan alacağınız belgeyi okulunuza vermeniz yeterli olur kanımca. Şimdiden Allah analı babalı büyütsün.  Gülümseme
Logged
11 Aralık 2011, 17:28:30
Destekçi Üyelerimiz
*****
Üye No : 24866
Mesaj Sayısı: 2504
Dosya Sayısı: 0
Nerden : ANKARA
Karma +79/-0
Tesekkürler
-Verilen: 333
-Alinan: 113


Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2011, 17:28:30 »

beritan hocamın da dediği gibi 6. aydan( 24 hafta) sonra nöbet göreviniz sona erer. Doğumdan sonra da 1 yıl nöbet görevi verilmez.
Logged
11 Aralık 2011, 19:24:58
Özel Üye
***
Üye No : 119
Mesaj Sayısı: 841
Dosya Sayısı: 1
Karma +93/-0
Tesekkürler
-Verilen: 0
-Alinan: 251


Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2011, 19:24:58 »

24. haftaya girdiğinizde doktorunuza gidip yönetmeliğe göre nöbet tutamayacağınızı gösteren raporla idsareye başvurursunuz
Logged
12 Aralık 2011, 00:03:00
Üye
**
Üye No : 56349
Mesaj Sayısı: 224
Dosya Sayısı: 0
Nerden : MUĞLA
Karma +1/-0
Tesekkürler
-Verilen: 40
-Alinan: 109


Çevrimdışı
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2011, 00:03:00 »

hocam torba yasa idi galiba orada bu konu ile ilgili değişiklik olmuştu. netten bir inceleyin torba yasaya bakın
Logged
12 Aralık 2011, 13:22:03
Üye
**
Üye No : 27395
Mesaj Sayısı: 99
Dosya Sayısı: 0
Nerden : ADIYAMAN
Karma +4/-0
Tesekkürler
-Verilen: 108
-Alinan: 20


Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2011, 13:22:03 »

hocam torba yasa idi galiba orada bu konu ile ilgili değişiklik olmuştu. netten bir inceleyin torba yasaya bakın
   

Hocam değişiklikten bahsediyorsun ama neyin değiştiğini, neyken ne olduğunu yazmıyor araştırın diyorsunuz. Hoca hanım bizden bilgi istiyor, bilgiye ulaşma yöntemini değil...
Logged
12 Aralık 2011, 19:44:45
Üye
**
Üye No : 56349
Mesaj Sayısı: 224
Dosya Sayısı: 0
Nerden : MUĞLA
Karma +1/-0
Tesekkürler
-Verilen: 40
-Alinan: 109


Çevrimdışı
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2011, 19:44:45 »

hocam torba yasa idi galiba orada bu konu ile ilgili değişiklik olmuştu. netten bir inceleyin torba yasaya bakın
   

Hocam değişiklikten bahsediyorsun ama neyin değiştiğini, neyken ne olduğunu yazmıyor araştırın diyorsunuz. Hoca hanım bizden bilgi istiyor, bilgiye ulaşma yöntemini değil...


Hocam hemen harekete geçtim ilgili yeri aşağı kopyaladım. AYRICA BİR DE TÜM DOSYAYI EKLİYORUM.

24 SAAT ESASINA TABİ HİZMETLERDE, ÇALIŞMA SAATLERİNİ KURUM BELİRLEYECEK
HAMİLE VE DOĞUM YAPAN MEMUR İLE ÖZÜRLÜYE NÖBET VE GECE VARDİYASI MUAFİYETİ

1- Mevcut düzenlemede, 24 saat esasına tabi hizmetlerde, çalışma saat süreleri Devlet Personel Başkanlığının muvafakatı alındıktan sonra kurumlar tarafından düzenlenmekteydi. Yapılan yeni düzenlemede, Devlet Personel Başkanlığı aradan çekilmektedir. Buna göre, örneğin Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışma saat ve sürelerini EGM kendisi tespit edecektir. Eğer yapılan tespitin kamu yararına uygun olmadığı düşünülüyorsa yargı yoluna gidilecektir.
2- Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde, hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.
MADDE 105- 657 sayılı Kanunun 101 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 101- Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir.
Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.”

ERKEN DOĞUM HALİNDE, KULLANILAMAYAN İZİN DOĞUM SONRASI İZNİNE EKLENEBİLECEK
BABALIK İZNİ 10 GÜNE ÇIKARILACAK
DOĞUM SIRASINDA ANNE ÖLÜRSE, ANAYA ÖNGÖRÜLEN İZİN BABAYA VERİLECEK
EVLENME VEYA ÖLÜM HALİNDEKİ İZİN SÜRESİ 5 GÜNDEN 7 GÜNE ÇIKARILACAK
KAYINPEDER, KAYINVALİDE VE KAYINLAR VEFAT EDİNCE 7 GÜN İZİN VERİLECEK
SÜT İZNİ SÜRESİ ARTTIRILIYOR

Yapılan yeni düzenlemelerle izin süreleri arttırılmakta ayrıca örfe uygun olarak kayınların vefatı halinde de, izin verilmesi öngörülmektedir.
MADDE 106- 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 104- A) Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.
B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.
C) (A) ve (B) fıkralarında belirtilen hâller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür.
D) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.
E) Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz.”UZUN SÜRELİ TEDAVİDE HİZMET YILI ŞARTI KALDIRILIYOR
UZUN SÜRELİ TEDAVİDE 12 AY İZİNLİ SAYILANLAR, GÖREVE BAŞLAYABİLMEK İÇİN "İYİLEŞTİM" RAPORU GETİRECEK
HASTALIK RAPORLARINDA YETKİ YENİDEN DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞINA GEÇECEK
REFAKAT İZNİ GELECEK, BU İZİN SIRASINDA ÜCRET ALINABİLECEK

1- Mevcut düzenlemede, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi hastalıklar dışındaki hastalıkların tedavisinde, hizmet süresi sınırlaması bulunmaktadır. 10 yıla kadar hizmeti olanlara 6 ay, 10 yıldan fazla hizmeti olanlara 12 ay izin verilmektedir. Bu ayrım kaldırılmakta ve 12 ay düzenlemesi getirilmektedir.
2- Mevcut düzenlemede, maddede öngörülen süre kadar hastalık izni alanların "iyileştim" raporu getirmesi zorunlu görülmemektedir. Yeni düzenlemede örneğin bir memur 12 ay hastalık izni almış ise, bu tedavinin sonunda iyileştim raporu getirmesi, aksi halde memura, resmi sağlık kurulu raporu doğrultusunda 12 ay daha izin verilir. Yine iyileşmeyenler emekli edilir.
3- Şuan hastalık rapoları SGK'nın çıkardığı bir yönetmelik doğrultusunda uygulanmaktadır. SGK bile yönetmeliğine sahip çıkmamakta ve yetkili olmadığını belirtmektedir. Düzenleme ile Devlet Personel Başkanlığı yetkili kılınmaktadır.
4- Refakat izni gelecek. Memur bakmakla yükümlü olmasa dahi, refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin alabilecektir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılacaktır.
MADDE 107- 657 sayılı Kanunun 105 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Hastalık ve refakat izni:
MADDE 105- Memura, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde onsekiz aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise oniki aya kadar izin verilir.
Memurun, hastalığı sebebiyle yataklı tedavi kurumunda yatarak gördüğü tedavi süreleri, hastalık iznine ait sürenin hesabında dikkate alınır.
Bu maddede yazılı azamî süreler kadar izin verilen memurun, bu iznin sonunda işe başlayabilmesi için, iyileştiğine dair raporu (yurt dışındaki memurlar için mahallî usûle göre verilecek raporu) ibraz etmesi zorunludur. İzin süresinin sonunda, hastalığının devam ettiği resmî sağlık kurulu raporu ile tespit edilen memurun izni, birinci fıkrada belirtilen süreler kadar uzatılır, bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanır. Bunlardan gerekli sağlık şartlarını yeniden kazandıkları resmî sağlık kurullarınca tespit edilen ve emeklilik hakkını elde etmemiş olanlar, yeniden memuriyete dönmek istemeleri hâlinde, niteliklerine uygun kadrolara öncelikle atanırlar.
Görevi sırasında veya görevinden dolayı bir kazaya veya saldırıya uğrayan veya bir meslek hastalığına tutulan memur, iyileşinceye kadar izinli sayılır.
Hastalık raporlarının hangi hallerde, hangi hekimler veya sağlık kurulları tarafından verileceği ve süreleri ile bu konuya ilişkin diğer hususlar, Sağlık, Maliye ve Dışişleri Bakanlıkları ile Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşleri alınarak Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle belirlenir.
Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.”

DOĞUM SONRASI AYLIKSIZ İZİN 24 AYA ÇIKARILMAKTADIR
DOĞUM SONRASI İZNİ BABA DA KULLABİLECEK
EVLAT EDİNME HALİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANILABİLECEKTİR
YURT DIŞINA GİDİŞ HALİNDE, GİDEN KİŞİNİN MEMUR EŞİ AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLECEKTİR
BEŞ HİZMET YILI OLAN AYLIKSIZ İZİN ALABİLECEKTİR
AYLIKSIZ BİTİMİNDEN İTİBAREN 10 GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLANILMALIDIR

Yukarıda başlıklar halinde belirtilen konularda yeni düzenlemeler yapılmaktadır.
MADDE 108- 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 108- A) Memura, 105 inci maddenin son fıkrası uyarınca verilen iznin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine onsekiz aya kadar aylıksız izin verilebilir.
B) Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.
C) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren, istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda bu süre, eşlerin talebi üzerine yirmidört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir.
D) Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenler de dâhil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen memurlar veya diğer personel kanunlarına tâbi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ile 77 nci maddeye göre izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebilir.
E) Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz.
F) Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazereti gerektiren sebebin ortadan kalkması hâlinde, on gün içinde göreve dönülmesi zorunludur. Aylıksız izin süresinin bitiminde veya mazeret sebebinin kalkmasını izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılır.
G) Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılır.”
Logged
Etiket:

Google Words: hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Dosyası, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Belgesi, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Programı, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Oyunları, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Download, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Resimleri, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Hikayeleri, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Haberleri, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi İndir, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Yükle, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Videosu, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Arşivi, hamile olan öğretmenin nöbetten düşmesi Albümü,
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  


Site Yetkilisi: Mustafa AYGÜN & E-mail Adresi: mustafaaygun@gmail.com
Kardeş Sitelerimiz
Dersimiz Türkçe , Edebiyat Dersi , Dersimiz İngilizce , Dersimiz Fen, Dersimiz Matematik , İlkokul Öğretmeni , Dosyalar , Sosyal Bilgiler