• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Yeni gönderilen iletileri göster.
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Kayıt   Şifremi Unuttum   Aktivasyon
       
Ayrıntılı Konu Bilgileri
Konu BaşlığıKonu: Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri
Cevap SayısıCevap Sayısı: 0 cevap var
Okunma SayısıOkunma Sayısı 8793 defa
Konuyu Görüntüleyenler0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayfa: [1]
Yazdır
Gönderen Konu: Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri  (Okunma Sayısı 8793 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
16 Ocak 2011, 13:26:36
Destekçi Üyelerimiz
*****
Üye No : 44154
Ad Soyad: Geceye Sürgün

Mesaj Sayısı: 395
Dosya Sayısı: 0
Nerden : Bingöl
Karma +93/-0
Tesekkürler
-Verilen: 158
-Alinan: 564


Çevrimdışı
« : 16 Ocak 2011, 13:26:36 »

1. Milli Edebiyat akımının öncülerinden ve modern Türk öyküsünün kurucusu olan Ömer Seyfettin, orduda subaylık yapmış, Balkan Savaşlarında Yunanlılara esir düşerek bu savaşın acılarını fazlasıyla yaşamıştır.


2. Sanatçı Genç Kalemler dergisinde yayımladığı Yeni Lisan başlıklı makale ile yazın hayatına başlamıştır. Yeni Lisan anlayışının öncüsü ölarak Servet-i Fünuncuların ağır ve ağdalı diline karşı çıkarak sade halk dilini savunmuş edebiyatsız edebiyat yapmak için çalışmıştır.


3. Sade bir Türkçe ile milli konuları işleyen Ömer Seyfettin, realist hikayeciliğimizin en önemli sanatçılarındandır.


4. Sanatçı, ününü ve okunurluğunu günümüze bile sürdürebilecek bir ökü dili geliştirmiştir. Öyküleri realisttir. konularını gerçek yaşamdan ve tarihten alır. Amacı toplumsal yaşamın aksayan yönlerine ortaya çıkarmak ve milli bilinci güçlendirmektir.


5. Türkçülük, milliyetçilik düşüncesiyle kaynaştırdığı düşünceleri tüm yazılarında görülür. Ondaki milliyetçilik kan ve ırk milliyetçiliği değil ideal milliyetçiliğidir.


6. Öykücülüğü meslek edinen ilk sanatçımızdır. Kısa hayatına 140 öykü sığdırmıştır.


7. Maupassant tarzı (olay öyküsü) öykücülüğünün hiç kuşkusuz en önemli yazarıdır.
8. Konularını gündelik hayattan, çocukluk ve askerlik anılarından, tarihten, halk fıkra,menkıbe ve efsanelerinden almış; tasvir ve tahlile değil olaya önem vermiştir.


9. Asıl önemli hikayeleri destansı niteliklere sahip, konularını tarihten alanlarıdır. Hikayelerindeki önemli konulardan biri de kahramanlıktır.


10. Hikayelerini beklenmedik sonlarla bitirerek okuyucuda iz bırakmak ister.


11. Çocukluğundan söz ettiği And, Falaka, Kaşağı; Peçevi Tarihi'nden aldığı bir olayı anlattığı Başını Vermeyen Şehit; Türk idealini sembolleştirdiği Kızıl Elma Neresi?; Balkan Savaşı'nın acılarını dile getirdiği Beyaz Lale ve Bomba adlı hikayeleri en bilinenleridir.


Yapıtları: Bomba, Yüksek Ökçeler, İlk Düşen Ak, Gizli Mabet, Asilzadeler, Bahar ve Kelebekler, Beyaz Lale (öykü); Efruz Bey (roman)... 
 
Özet:


Klasik öykü türünün Türk edebiyatında ilk büyük temsilcisidir. Serim, düğüm, çözüm bölümleriyle geliştirilen, olaylara dayanan ve genellikle beklenmedik sonuçlara ulaşan öyküleriyle Türk edebiyatında Maupassant tarzını temsil eder. Öykülerinin bir bölümünde, kendine güvenini yitirmiş Türk toplumuna moral vermek amacıyla milli tarihin kahramanlık sayfalarından alınmış konuları işlemiştir. Türkçülük akımının öncülerinden sayılan Ömer Seyfettin, Türkçenin sadeleşmesi için büyük çaba harcamıştır.
Logged
Etiket:

Google Words: Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Dosyası, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Belgesi, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Programı, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Oyunları, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Download, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Resimleri, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Hikayeleri, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Haberleri, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri İndir, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Yükle, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Videosu, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Arşivi, Ömer Seyfettin'in Hayatı,Edebi Kişiliği ve Eserleri Albümü,
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  


Site Yetkilisi: Mustafa AYGÜN & E-mail Adresi: mustafaaygun@gmail.com
Kardeş Sitelerimiz
Dersimiz Türkçe , Edebiyat Dersi , Dersimiz İngilizce , Dersimiz Fen, Dersimiz Matematik , İlkokul Öğretmeni , Dosyalar , Sosyal Bilgiler